Můj vzkaz 22/11 na Václavském náměstí


Vážení přátelé,

Již pár let od chvíle, kdy tento národ dostal v roce 1918 do vínku samostatný stát, musel čelit ohromné zkoušce v boji s nebezpečnými autoritářskými silami. Na přechodnou dobu jsme prohráli a navzdory hrdinství mnoha našich skvělých občanů jsme se stali nacistickou kolonií. Na konci druhé světové války se v Berlíně setkaly dvě výrazné ideologie. Lidé, co (navzdory všem svým chybám, jichž jsme si dobře vědomi) věří ve svobodu, a lidé, co věří v kontrolu. Spadli jsme do sféry vlivu těch druhých. Lidí šlapajících po krku svobodným Čechům a Slovákům, lidí, co se neštítí zneužívat bezpečnostní složky k instalaci totalitního aparátu, lidí, co to s námi údajně myslí dobře, ale pěstují atmosféru udavačství, netolerance, strachu a nenávisti. Ze znechucení nad instalací tohoto aparátu prchlo během několika desetiletí moskevského diktátu mnoho desítek tisíc lidí z Československa do celého světa.

17. listopadu 1989 začala sametová revoluce, obrovské vzepjetí hluboké mravní síly tohoto národa. V této společnosti žijí lidé, kteří dokážou odolat pokušení pomsty, násilí a strachu, a to navzdory vytrvalému ponižování ze strany udavačů, kolaborantů i totalitního státního aparátu. Jsme země, která umí mírově rozpouštět federace, když si chtějí jít lidé svou cestou, umí mírově měnit režimy a není důvod, abychom si stejnou cestou neporadili i s rostoucími extremistickými tendencemi v české společnosti. Autoritářské proudy zde vždy byly a vždy budou. To však není důvodem podvolit se jim a přistoupit na jejich hru strachu a nenávisti. Historicky svobodní Češi a Slováci vždy zvítězili, protože se těmto antihodnotám nepodvolili. Nepodvolíme se jim ani teď.

17. listopad v naší historii připomíná, jak snadno můžeme o svobodu přijít, ale také to, jak snadno ji můžeme nabýt zpátky. 17. listopad je pro nás posvátný a nikdo na světě nemá právo si ho uzurpovat jen a jen pro sebe. Jenže současný prezident této země sprostě zneužil svátek svobody a demokracie k zorchestrovanému shromáždění na svou podporu. Také odmítl přístup k albertovskému památníku studentům, čímž poplival ideály, z kterých vzešla po roce 1989 naše svobodná společnost.

Nezapomínejme také, že se prezident této země  postavil na jedno pódium bok po boku s vůdcem českých fašistů Martinem Konvičkou. Člověkem, co chce brát jiným občanská práva, oplotit zemi, která si plotů vytrpěla již víc než dost, diskriminovat lidi na základě náboženského přesvědčení a ve jménu vlajky s přeškrtnutou mešitou si jeho sluhové už dnes přisvojují práva v uvozovkách chránit v našich ulicích pořádek. Pokud by Martin Konvička realizoval byť jen polovinu toho, co slibuje, Českou republiku by zcela ovládla atmosféra strachu a nenávisti vůči lidem jiných názorů, jiné barvy pleti, náboženské příslušnosti i cizincům všeobecně. Konvičkův Blok proti Islámu je fašistická, antidemokratická strana. To, že ji posvětil prezident svou podporou, znamená jediné –prezident této země se stal 17. listopadu 2015 nepřítelem demokracie a ústavní představitelé se svými právnickými týmy by se měly vážně zabývat otázkou, zda se již nedopouští velezrady, za kterou náš právní řád ukládá v duchu naší humanistické tradice adekvátní trest: zbavení funkce a nemožnost opětovného znovuzvolení.

Podporujeme rektory našich univerzit. Podporujeme každého politika, který v těžkých časech vidí dál než jen na konec volebního období, protože tady již nejde o obvyklou hru na sliby a koryta. Ať už jsme spíš pravicového či levicového přesvědčení, velmi oceňujeme odvážná slova premiéra Sobotky a přejeme mu hodně sil ve složité zkoušce, kterou právě teď podstupuje. Vzkazujeme pohrobkům českých autoritářů a kolaborantů,  ale i čínským bolševikům, středoasijským a blízkovýchodním diktátorům i jejich patronu, největšímu nepříteli svobodných Evropanů Vladimíru Putinovi, bývalému agentovi sovětské tajné služby KGB, tedy lidem, kteří naše kolaboranty korumpují a importují k nám tak totalitu: Nechte si svůj mamon a své peníze. Nikdy neporazíte hodnoty poznání a lásky k bližnímu. My si nenecháme vzít hodnoty 17. listopadu 1989, na kterých vzniklo svobodné Československo a později Česká republika. Jsme svobodní lidé a jsme a zůstaneme součástí svobodného světa!

 

1 komentář: „Můj vzkaz 22/11 na Václavském náměstí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s