Proč potřebujeme přátele a spojence?

Poslední roky všude čtu jak přes kopírák formulaci (pardon my French) „proč musíme furt někomu lézt do prdele?“, kterou se mnozí Češi snaží vzhledem ke své nešťastné dějinné zkušenosti, kdy jsme byli provincií třetí říše a později provincií bolševického imperialismu, hledat důvody, proč nepotřebujeme spojence. Jenže my je potřebujeme. A potřebujeme je právě proto, abychom se v budoucnu nestali provincií totalitních sil ze zahraničí, ale také, aby nám pomohli se ubránit proti totalitním silám uvnitř vlastní země, které korumpují demokracii kšeftováním s diktátory, čímž si totalitu importujeme k nám.

Dovolím si citovat historika Jiřího Kovtuna, který říká s ohledem na dílo člověka, který dal tomuto koutu světa nový civilizační impuls: „Malý národ jako Čechové, jak Masaryk učil, se mezi ostatními národy neudrží šovinistickou předpojatostí a oportunistickým chytračením, nýbrž mravní kvalitou a neohroženým trváním na univerzálních proudech vlastní tradice.“ (zdroj: časopis Respekt 28/10)

A protože demokracie, stát i společnost jsme my, každý z nás, znamená to obrnit se soucitem, porozuměním a bezmeznou odvahou. Zkrátka individuální mravností, bdělostí, kritickým myšlením. Pokud se nebudeme bát, nedosáhne na nás ničí teror, protože jednoduše ztratí význam. A pokud na nás někdo opravdu půjde s klackem v ruce, všichni uvidí, kdo je ten „zlej“, ať už bude mít jakoukoli barvu kůže nebo původ. A takovým se brání ve skutečnosti snadno. Stačí o nich vědět. Ale k tomu je třeba velmi odvážná společnost, tedy velmi odvážní lidé. Buďme odvážní a budeme mít vlastní osud pod mnohem větší kontrolou než jakou nabízejí zdi a hranice. Budeme ho mít v rukou my. Ne ti, kteří nás chtějí ovládat. Dnes zkrátka potřebujeme staré dobré hrdiny. A musíme jimi být my.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s