O migraci po česku – vzpomínky na červen 2015

10676390_10206951636290795_2932132887665245816_nNa jaře 2015 jsme se stali svědky zajímavého fenoménu. Když začaly český mediální prostor zaplavovat příspěvky o topících se lidech u pobřeží Evropy, reakce části naší  (a posléze se ukázalo, že fenomén platí pro celou Evropu) veřejnosti byla šokující. Objevovaly se smyšlené zprávy o tom, že lidé prchající z válečných zón a tuhých diktatur jsou „invazní armádou Islámského státu“ a začaly o nich kolovat doslova legendy. Téma migrace se poprvé stalo velkým kontroverzním tématem v českém mediálním prostoru, a to navzdory faktu, že Česká republika se již v historii stala cílem cesty mnoha válečných uprchlíků, a to i muslimů – naposledy během rozpadu bývalé Jugoslávie.

České diskuze pod články na zpravodajských serverech a sociální sítě zachvátila nečekaná vlna nenávistných komentářů, jejichž původ spatřuji zejména v obrovském množství dezinformací, jež se sociálními sítěmi i prostřednictvím řetězových emailů (navzdory tomu, že jde o fenomén, který technologicky patří hluboko do 90. let minulého století) začaly šířit. Mnozí Češi zjistili, že se jejich přátelé a známí začínají chovat jako lidé vymytí propagandou – lidé, jimž byl pojmenován vnější nepřítel, kvůli němuž jsou nyní ochotni schvalovat státní vraždu jiné skupiny obyvatel, přejí jim smrt nebo dokonce rovnou berou zbraně do rukou.

V té době ještě v mediálním prostoru nebyly výrazněji slyšet hlasy, které by chtěly řešit problém migrace racionálně, s chladnou hlavou a bez negativních emocí. České politiky nebylo slyšet. Většina „normálních“ obyvatel jako kdyby nevěřila vlastním uším, co slyší od svých přátel, známých a rodinných příslušníků, a tak často raději mlčela, než aby se vydala všanc verbálnímu lynči, který by následoval. 22. 6. 2015 jsem na Youtube nahrál toto video. Na poměry mých dosavadních aktivit mělo nebývalý dosah a počet zhlédnutí, sdílelo ho množství pro mě cizích lidí, z nichž mnozí cítili jakousi úlevu, že ne všichni si myslí, že je třeba válečné uprchlíky střílet. Chodilo mi však také velké množství výhrůžek, a to i fyzickou likvidací. Všimněte si přitom, že ve videu neříkám, že je třeba uprchlíky vítat či přijímat. Říkám jen, že je třeba vést o problému migrace racionální dialog a odmítnout násilí jako řešení problému.

V té době se ukázalo, že česká společnost je nebývale polarizována. Poznal to každý člověk na vlastní kůži, pokud se úplně neuzavřel do sociální bubliny mimo veřejné dění. Již nešlo o výši daní, rovnou či progresivní formu, nešlo jen o poplatky u lékaře. Začalo jít o lidské životy. Jedna část obyvatel získala pocit, že o jejich. Druhá část obyvatel zase, že o životy válečných uprchlíků. V polovině roku 2015 se začalo ukazovat, že procházíme silnou hodnotovou krizí. Ti bystřejší si uvědomovali, že jde o součást ještě větší zkoušky, jíž musíme obstát a že pokud by se nálada ve společnosti radikalizovala a polarizovala dále takovým tempem, míříme směrem k následkům, jež odmítám vyslovit nahlas.

Jedno je jisté: kdo řekl v červnu svůj názor, čelil zlověstným zprávám. Dnes, o půlroku později, krize stále trvá, byť ty nejvyhrocenější emoce již naštěstí, zdá se, zmizely. Nyní již skutečně vedeme dialog, byť opatrný a neumělý.

4 komentáře: „O migraci po česku – vzpomínky na červen 2015

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s